Otomotiv sektörü faiz indirimini olumlu karşıladı

13 Aralık 2019 Cuma 11:17 – Son Güncelleme 13 Aralık 2019 Cuma 11:51

Merkez Bankasının faiz indirim kararına bir destek de otomotiv sektöründen geldi. Uzmanlara göre faizin düşürülmesi 2020 yılında sıfır araç satışına can suyu olacak. Öte yandan 2. el otomobil piyasası ekim ayı itibarıyla rekor kırdı.

Sertaç Aksan
Sertaç Aksan
Otomotiv sektörü faiz indirimini olumlu karşıladı

Merkez Bankasının politika faizini 2 puan indirmesi, otomotiv sektöründe olumlu karşılandı. Hurda teşvik indirimi ve bankaların kredi kampanyalarının bu yıl sonu itibarıyla biteceğine işaret eden uzmanlar, Merkez Bankasının bu adım ile 2020 yılında otomotiv sektöründeki satış rakamlarını daha da yukarı çekecek bir yolu açtığı görüşünde.

EBS Analiz Otomotiv Yönetim Danışmanlığı Genel Müdürü Erol Şahin, TRT Haber’e yaptığı değerlendirmede, otomotiv sektöründe en etkin desteğin her zaman faiz indirimleri yapılarak sağlandığını anlattı.

Merkez Bankasının indiriminin yıllık faizleri 12 puana, aylık faizleri ise 1 puan seviyesine çekeceğine işaret eden Şahin, “Geçmiş dönem rakamları da göstermektedir ki, sektörel büyümenin en yoğun olduğu dönem her zaman faizlerin yüzde 12 ve altında olduğu dönemler olmuştur” şeklinde konuştu.

2020 sektörde toparlanma yılı olacak

ÖTV indiriminin kasımda başlayıp haziran sonunda bittiğini hatırlatan Erol, şöyle devam etti:

“Ancak bu indirimin etkisini sektörde çok görememiştik. Ekim ayı itibarıyla başlayan kredi indirimi ve kamu bankaları tarafından düzenlenen kampanyalar ise sektöre ciddi destek sağladı. Hurda indiriminin ve banka kampanyalarının bu yılın sonunda biteceği gerçeğinden yola çıkarsak, Merkez Bankasının 2 puanlık indiriminin sektör için ‘can suyu’ olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 2020 yılında çok ekstrem bir durum olmaması durumunda sektörde toparlanma süreci başlayacak.”

Orjinal Link

https://www.trthaber.com/haber/turkiye/otomotiv-sektoru-faiz-indirimini-olumlu-karsiladi-446387.html