2. elde tüm zamanların rekoru kırıldı

Sertaç Aksan
Sertaç Aksan

2. elde tüm zamanların rekoru kırıldı

Öte yandan 2019 yılında 2. el otomobil satışındaki hareketlilik de devam ediyor.

Ekim itibarıyla yüzde 56 artış ile 674 bin adedi geçerek tüm zamanların rekorunu kıran 2. el piyasasının, 2019’un son 2 ayında toplam 1,2 milyona ulaşması bekleniyor. İlk 10 aylık tabloda yüzde 4,76 büyüyerek 4,8 milyon adede ulaşan pazarın yılı yaklaşık 6 milyon otomobil satışıyla tamamlayacağı öngörülüyor.

2. el otomobil piyasasındaki bu tabloyu değerlendiren Erol Şahin, Türkiye’de her sıfır otomobile karşılık satılan 2. el otomobil oranının da 18 adede yaklaştığı bilgisini paylaştı.

Piyasalara etkisi son derece olumlu

2. el otomobil piyasasındaki canlılığın sektöre önemli bir destek sağladığını ifade eden Şahin, “Sıfır araç satışlarında rakamlar düşmüşken, 2. elin rekorlar kırması piyasaları diri tutması açısından önemli roller üstleniyor. Bu alanda hizmet veren binlerce işletme var. Piyasadaki canlılık paranın bir şekilde ticarette kullanılmasının da önünü açıyor. Paranın yastık altında kalmasındansa piyasada alışveriş için kullanılması ekonomiyi de olumlu etkiliyor” şeklinde konuştu.

İlk 10 ayda 180 bin araç hurdaya ayrıldı 

Son dönemde hurda teşvikiyle ilgili gelişmelerin de yeniden gündeme geldiğini anlatan Şahin, şu bilgileri paylaştı:

“Yılın ilk 10 ayında hurdaya ayrılan otomobil sayısı 180 bin adet. Bu da genel satış rakamları içinde yüzde 3,75 gibi bir orana tekabül ediyor. Bilindiği üzere hurda teşviki sadece 2019 yılı sonuna kadar geçerli olacak. Sektöre yön veren isimlerle yaptığımız toplantılarda bu sürenin uzatılmayacağını ısrarla vurguladılar. Bu indirimden faydalanarak araç almak isteyen vatandaşlarımıza ellerini çabuk tutmalarını tavsiye ediyoruz.”

https://www.trthaber.com/haber/turkiye/otomotiv-sektoru-faiz-indirimini-olumlu-karsiladi-446387.html