EBS Analiz Otomotiv Yönetim Danışmanlığı Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Günümüzde küreselleşme, ekonomik, politik, teknolojik ve entelektüel alanlarda kapsamlı bir dönüşümü içeren süreç olarak ifade ediliyor. Küreselleşme hareketinde ekonomik, kültürel ve politik alanlarda çok sayıda faktör eş zamanlı olarak gerçekleşiyor. Önceleri sanayi toplumu olarak ifade edilen uluslararası ekonomik gelişmeler, artık bilgi gücüne dayalı çalışmalarla toplumlara yeni vizyonlar açıyor. Kullanıcı ihtiyaçları da bu paralelde artıyor ve farklılaşıyor. Karar alma sürecinde kaliteli, güncel, güvenilir istatistiklere ihtiyaç her geçen gün artıyor. Bir ülkenin gelişmesine yönelik doğru politikaların belirlenmesi için en önemli unsurlardan biri, doğru ve zamanlı bilgiye sahip olmak. Bilimsel metotlarla elde edilmiş güvenilir istatistikler olmaksızın doğru kararlar alınması, kısa veya uzun vadeli planlar yapılması düşünülemez. Son yıllarda yaşanan küresel ekonomik krizler,karar alma süreçlerinde daha güncel, güvenilir ve doğru bilgiye ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Bunun gerçekleştirilmesine de istatistiksel veri analizi deniyor.

EBS Danışmanlık (EBS Analiz Otomotiv Yönetim Danışmanlığı San. ve Tic. A.Ş. ) 25 yıllık otomotiv sektör tecrübesi ile, bu alanda Türkiye gerçekleşen otomotiv pazarının analizlerini yapmaktadır.

2016 yılı başı itibari ile Türkiye Rekabet Kurumundan almış olduğumuz Muafiyet belgesiyle, güvenilir ve en doğru istatistik verileri analiz ederek sektörün hizmetine sunmaktayız.

Bu bağlamda çalışmalarımızda Sıfır Araç Pazarı ve 2. El Araç Pazarında Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde gerçekleşen tescilleri marka,model,model yılı,segment detayları ile geriye dönük en ince detaylarına kadar gözler önüne seriyoruz. Rakiplerinde tüm detaylarının görüldüğü çalışmalarımızda, bu sayede hangi ilçede hangi marka ve model kullanıcı tarafından tercih ediliyor,hangi marka araç 2. elde talep ediliyor,o ilçe de hangi markadan,kaç model araç var görülebiliyor.Sadece satış kanadını değil araç parkı detayları ile de, servislerin potansiyelinin bilgisini de vermiş oluyoruz.

Bilgi çağı olarak sıkça zikredilen yüzyılımızda  geleceğin şimdikinden çok daha farklı olacağını düşünen yöneticiler, sunulan hizmetlerde verimliliğin artmasını sağlamak için konularıyla ilgili mevcut bilgilere sahip olmak ve bunları uygulamaya geçirmek zorundadırlar.Zira geçmişten gelen birçok şeyin mevcut yapısı itibariyle geleceğe taşınamayacağı açıktır.Bu yüzden  insanlık için yapılan tüm hizmetlerde olduğu gibi otomotiv alanında da eski yöntemlerin  yerini çağdaş uygulamalara bırakacağı muhakkaktır.

Bu bağlamda veri ve nihai neticesi ‘bilimsel bilginin’ günümüzde modern işletmelerin yönetimi açısından ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz.Bu anlamda istatistiksel veri eğer kullanılabilirse çok değerlidir. Verinin analizi muhakeme gerektirir ve şirketlerin vizyonunun oluşmasına yardımcı olur.

Örneğin kiralama sektöründe, firmanın burada hedefi, şehir şehir yeni araç satışlarını 2.El araç satışlarıyla harmanlayıp doğru otomobillere yatırım yapıp, 3 yıl sonra geri dönen araçları doğru şehirlerde satıp araç başı gelirini  arttırmak veya 3 yıl sonraki 2.El riskini minimuma indirmek olmalıdır. Doğal olarak veriyi müşterisini doğru araca yönlendirmek için kullanmakta ayrıca önemlidir.

Programlarımızda sunduğumuz 81 ilin ilçelerinde oluşan, marka ve model yılları bazında ki 2. el pazarı detayları, sıfır araç pazarı ile harmanlandığında, en doğru ve karlı araç satılacak pazarlar bulunabilmekte.

Çalışmalarımız ve programlarımız kapalı devre üyelik sistemi ile çalışan veri alanımızda sunulmaktadır.

          *Türkiye Sıfır Araç Pazar Analiz Raporu

          *Türkiye Hafif Ticari Araç Pazar Analiz Raporu

          *Türkiye 2.El Otomobil Pazar Analiz Raporu

          *Türkiye Premium Otomobil Pazar Analiz Raporu

          *Türkiye Hafif Ticari Araç 2.El Pazar Analiz Raporu

          *Türkiye Otomobil Pazarı Segmentler İl Liderlik Raporu

          *Türkiye 2.El Otomobil Pazarı B-C Segmenti İl Liderlik Raporu

          *Türkiye İller ve Coğrafi Bölgeler Sıfır-2.El Karşılaştırma Analiz Raporu (Otomobil-HTA-Toplam)

Programlarımızın ana kullanıcıları Distribütör Firmalar,Operasyonel Kiralama Firmaları,Otomotiv Bayi Teşkilatları, Otomotiv Sektör Ortakları (SSH-Ana Sanayi ve Yan Sanayi Firmaları,Bankalar,Akaryakıt Firmaları vb) oluşmaktadır.

Bilgiye sahip olan, işine sahip olur…

Erol Şahin
Genel Müdür