Otomobilde ÖTV matrahı değişti: Ne amaçlanıyor, fiyatlara nasıl yansıyacak?

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile otomobilde ÖTV matrahı değişti. Bu değişim, anahtar teslim fiyatı 320 bin TL’ye kadar olan otomobillere yüzde 3 ile yüzde 16 arasında indirim olarak yansıyacak. Uzmanlar, değişim ile enflasyonun yükselmesinin önüne geçilmeye çalışıldığını belirtiyor.

Otomobilde ÖTV matrahı değişti: Ne amaçlanıyor, fiyatlara nasıl yansıyacak?

EKONOMİ SERVİSİ

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre binek otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahlarında değişikliğe gidildi. Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen, 2000 cm3’ü geçmeyen binek otomobillerde ise vergi matrahı 85 bin-135 bin TL aralığından 114 bin-170 bin TL aralığına yükseltildi. Yapılan matrah güncellemesi ile birlikte fiyatı 320 bin TL’ye kadar olan otomobillere 50 bin TL’ye kadar indirim gelecek.

Son dönemde kurda yaşanan artışla alt sınıf sayılan arabalar bile yüzde 80’lik ÖTV dilimine girmişti. ÖTV matrahında yapılan değişiklikle son satış fiyatı 320 bin liraya kadar olan araçlarda yüzde 3 ile yüzde 16 arasında indirim sağlanacak.

Otomobil uzmanı gazeteci Emre Özpeynirci, matrah değişimi kararının otomobil piyasasını nasıl etkileyeceğini yorumladı.

Kişisel Twitter hesabından değerlendirmelerde bulunan Özpeynirci, “Yapılan matrah güncellemesini ÖTV indirimi olarak değerlendirmemek lazım. Bu sıkışan piyasa için geçici bir nefes almadır. Kurlar artıkça, pandemiye ve çip krizine bağlı araç maliyetleri yükseldikçe, matrahlar 5-6 ay sonra yine düşük kalacaktır” dedi.

detay

Resmi Gazete’de yayımlandı: Binek araç ÖTV matrahları değişti

EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin de, “Matrahı %8,24-%34,12 arası güncellenen, ama kendisi değişmeyen ÖTV’nin araç alım maliyetine yansıması %3,33 ile %16,67 arasında olacak. Enflasyon ve kur karşısında erimesi ise güneşli havada ki kartopu misali bakalım ne kadar sürecek” dedi.

Merkez Bankası eski başekonomisti Hakan Kara ise, ÖTV matrah değişimi ile enflasyonun kontrol altına alınmaya çalışıldığını söyledi.