Sıfır elektrikli Geely 110 bin TL! Bu fiyata bünyemiz alışık değil!

Geely’in yeni 5 kişilik B-SUV elektrikli modeli Geometry, 9.200 $’dan başlayan fiyatlarla ön satışa sunulurken bu aracın Türkiye’de satılması halinde fiyatının 110 Bin TL olacağı hesaplandı.

Sıfır elektrikli Geely 110 bin TL! Bu fiyata bünyemiz alışık değil!

Türkiye’de araba fiyatları rekor üzerine rekor kırarken Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden olan Geely’den çok güzel bir haber geldi. Çinli Geely, Geometry adıyla çıkardığı aracı çok uygun fiyatıyla satışa sundu. Türkiye’nin otomotiv alanında önemli isimlerinden olan Emre Özpeynirci ve Erol Şahin bu aracın Türkiye’de satışa çıkması halinde fiyatını hesapladı.

Türkiye’de 150 bin TL’den aşağı araba almak imkansız hale gelirken bir de elektrik teknolojisiyle yürüyen sıfır arabayı bu fiyatlara Türkiye’de almak imkansız durumda. Durum böyleyken Çinli Geely, 2019’da lanse ettiği Geometry markasının 5 kişilik yeni B-SUV elektrikli modeli EX3’ü 9.200 $’dan başlayan fiyatlarla ön satışa sundu.

Bu aracın Türkiye’de satışa sunulması halinde ÖTV ve KDV ücretlerini üzerine eklediğimizde ortaya çıkan tabloyu otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci ve EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin hesapladı.

“BU FİYATA BÜNYEMİZ ALIŞIK DEĞİL”

Emre Özpeynirci Twitter’dan yaptığı hesapta Volvo, Polestar, Lotus ve Proton’un sahibi Smart’ın %50 ortağı olan Çinli Geely’in Geometry modelinin Türkiye satışını %10 gümrük vergisi+ %10 ÖTV + %18KDV= 13.000 $ olarak hesapladı. Dolar kurunu 9 TL olarak baz alırsak Türk Lirası ile karşılığı 117.000 TL olduğu görülüyor.

Erol Şahin ise Geely’nin Geometry modelinin fiyatı hakkında “bu fiyata gelirse.. Tam bizim vergi sistemimize göre, malum 85 Kw gücü aşmayan sadece elektrik motorlu otomobiller için ÖTV hali hazırda %10…” diye yazarken Türkiye için yaptığı satış fiyatı hesabını “Gümrük+ÖTV+KDV desek bile başlangıcı 12.120 dolara gelir, 9 lira kurdan yürüsek 110 bin lira… “ olarak açıkladı. Şahin paylaşımını “Bünyemiz alışık değil, çok mu ucuz kaldı” cümlesiyle bitirdi.