2. el otomobil alacaklar dikkat! Akla gelmeyecek fırsatçılık…

2. el otomobil alacaklar dikkat! Akla gelmeyecek fırsatçılık...

Yoğun talep gören sıfır araçları bayilerden toplayarak, plaka takan fırsatçılar, 2. el sıfır olarak daha yüksek fiyattan satıyor. Uzmanlar, koronavirüsün etkisiyle tedariği zorlaşan sıfır araçlar piyasada zor bulunduğu için müşterilerin ikinci el sıfır araç satan spotçulara yöneldiğini söyledi. 2020 yılın ilk 4 ayında satışların yüzde 9’u spottan yapıldı.

Koronavirüs sürecinde otomobil fabrikaları üretime ara verdi. Bundan dolayı sıfır araç tedariğinde sıkıntılar yaşandı. Kredi faizlerinin düşmesiyle de sıfır araca olan talep arttı. Spot piyasasına yönelik araştırmalar yapan EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin, talebin yüksek, arzın az olduğu dönemlerde piyasaya çıkan yeni modelleri bayilerden toplayarak, daha yüksek fiyatlara 2. el sıfır’ olarak satanlara, spotçu dediklerini söyleyerek, bazı galeriler bayilerden sıfır aracı alıp plaka takarak çok yüksek ücrete sıfır gibi sattığını dile getirdi.

ARACA PLAKA TAKIP YÜKSEK FİYATTAN SATIYORLAR

Plaka takılan aracın ikinci el statüsünde olduğunu dile getiren Şahin, Sıfır satılan bir aracın çok kısa süre içinde yeniden satılmasına yeni aracın ikinci ele düşme döngüsü ya da spot, yapanlara da spotçu diyoruz. Araç sıfır ama yapılan işlem ikinci el, çünkü plakası takılmış bir araç artık ikinci el statüsünde oluyor. 2020 yılının ilk 4 ayında yeni araç pazarında satışların yüzde 9’u spottan yapıldı. Yani 2020 model 87 bin otomobilin 8 bine yakını ikinci elde yeniden satıldı. Geçen yıl bu oran yüzde 2, bir önceki yıl ise yüzde 1,5’tu dedi.

ORGANİZE BİR YAPI VAR

Şahin, Şaşırtıcı olan arz sıkıntısı olurken spotun yükselmesidir. Spotu tek kişi yapmıyor, organize bir yapı var. Bu kişiler bayiden aracı alıp, plaka takarak çok yüksek ücrete sıfır gibi satıyor. Bu araçlar aslında ikinci el, insanlar sırada araç beklerken böyle bir şey oluyorsa büyük bir sorun vardır diye konuştu.

İKİNCİ ELDE SATILAN SIFIR ARAÇTAN UZAK DURUN

Bayilerin araç satarken kişilere dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, Pandemi sürecinde otomobil fabrikaları üretime ara verdi, araç tedariği sıkıntısı oluştu ve ikinci el piyasasında fiyatlar arttı. Bazı sıfır araç satan yapılar, kısa zaman karına aldanıp, spotçulara araç tedarik etmektedir. Vatandaş kesinlikle ikinci elde satılan sıfır araçlardan uzak durmalıdır. Markaların ve bayilerin de araç sattıkları kişilere dikkat etmesi gerekiyor ifadelerini kullandı.

otomobilde-2-el-sifir-firsatciligi-plaka-takip-yuksek-fiyattan-satiyorlar-6505-dhaphoto4.jpg